Rodzina i noworodek
Rodzice, których dzieci cierpią na autyzm, ADHD, dysleksję, dyspraksję lub każdą inną formę zespołu GAPS są całkiem słusznie zaniepokojeni, kiedy planują poczęcie nowego dziecka. Nikt nie chce powitać kolejnego dziecka z problemami fizycznymi lub umysłowymi. Aby dać sobie szansę stworzenia pięknego, zdrowego niemowlaka ważne jest, aby zacząć o tym myśleć jeszcze przed jego poczęciem.
Przed poczęciem i ciąża
Najważniejszą zmianą do wprowadzenia dla obojga rodziców przed poczęciem dziecka jest ich dieta. Stan odżywiania przyszłych rodziców jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na pojawienie się na świecie zdrowego potomka. Kiedy zacznie się ciąża, mama musi kontynuować swoją zdrową dietę. Ojciec nie musi tego robić, jednak kontynuacja jej, da mu znacznie lepsze samopoczucie (fizyczne i psychiczne) dla wspomagania swojej żony w czasie ciąży i porodu.
Jeśli rodzice nie mają poważniejszych problemów z trawieniem, alergią, chronicznym zmęczeniem, ospałością lub innymi typowymi objawami zespołu GAPS, zaleca się, aby zastosowali oni pełną dietę GAPS przez 4-5 miesięcy przed poczęciem dziecka.
Jeśli u któregoś z rodziców występują wyraźne objawy zespołu GAPS, szczególnie u matki, należy przejść przez cały program diety GAPS do momentu, kiedy poczuje się zdrowsza i gotowa na poczęcie dziecka oraz cały okres ciąży.
Jeśli jesteś już w ciąży, przejdź od razu na pełną dietę GAPS, ale przeczytaj bardzo uważnie na temat diety wprowadzającej i stosowania kiszonek.
Twoje dziecko przyszło na świat!
Gratulacje!
Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć jest karmienie.
Nie jestem w stanie wystarczająco silnie zaakcentować jak ważne jest dla dziecka karmienie piersią! Szczególnie przez kilka pierwszych dni, kiedy produkowana jest siara.
Jeśli nie możesz tego zrobić sama, postaraj się znaleźć mamkę lub dawcę naturalnego mleka. Najlepszym miejscem na poszukiwania jest szkoła rodzenia, jeszcze przed narodzinami dziecka lub twój oddział położniczy zaraz po jego narodzinach (jeżeli urodziło się w szpitalu w ustalonym terminie). Praktyczne byłoby znalezienie 2-4 mamek lub dawców naturalnego mleka. Szukaj zdrowej kobiety, która mieszka niedaleko ciebie. Nawet w przypadku karmienia sztucznym mlekiem wzbogacanie diety dziecka (nawet okazjonalnie) mlekiem z piersi przyniesie dużo korzyści dla rozwoju i ogólnego zdrowia dziecka. Żadne sztuczne mleko nigdy nie dorówna jakości naturalnemu mleku!
Jeśli nie masz wyboru i musisz użyć sztucznego mleka (nawet jeśli dodajesz czasami naturalne mleko) od początku karmienia dodawaj do każdej butelki mleka probiotyki bardzo dobrej jakości.
Aby zrozumieć, czym jest rodzina z zespołem GAPS oraz uzyskać więcej informacji na temat ważnych spraw do rozważenia przed poczęciem dziecka i podczas ciąży oraz jak wprowadzać do diety dziecka pokarmy stałe przeczytaj odpowiednie rozdziały w książce dr Campbell-McBride„Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS. Naturalne metody leczenia autyzmu, ADHD/ADD, dysleksji, dyspraksji, depresji i schizofrenii.”